Rok szkolny 2009/2010
Rządowy program pomocy uczniom w 2010 r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobieszynie informuje, że można ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci klas I-III w roku szkolnym 2010/2011. Wnioski do wypełnienia można wybierać w sekretariacie SP Dobieszyn
UCZNIOWIE SP NA „ZIELONEJ SZKOLE”
W dniach od 7 do 12 czerwca 2010 r. 11 uczniów naszej szkoły było uczestnikami „Zielonej Szkoły”. W tym roku miejscem docelowym był Gdańsk, a właściwie malowniczo położony ośrodek na wyspie Sobieszewo. Zanim jednak dojechaliśmy na miejsce mieliśmy okazję zwiedzić port lotniczy im. F. Chopina w Warszawie oraz Stare Miasto, Plac Zamkowy, dziedziniec Pałacu Prezydenckiego a także Grób Nieznanego Żołnierza.
Poznanie historii i zabytków Gdańska, zapoznanie się z wydarzeniami na Westerplatte oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku i pól bitewnych Grunwaldu było dla nas wszystkich wielką lekcją historii.
Dużą atrakcją był rejs galeonem pirackim z Gdańska na półwysep Westerplatte, a także spacer po Sopockim molo i wizyta w oceanarium w Gdyni.
Oprócz wielu zadań, które uczestnicy mieli do wykonania, a więc pisania kroniki wycieczki, rysowania mapy przejazdu, zajęć plastycznych i lekcji muzyki, był też czas na odpoczynek. Toteż pobyt nad morzem nie mógł się obejść bez wizyty na plaży, gdzie uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego aktywnie spędzali czas wolny.
Wszyscy uczestnicy podkreślali, że pobyt na „Zielonej Szkole” był bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku połączoną z poznaniem historii naszej pięknej Ojczyzny.
Nareszcie wakacje
25 czerwca 2010 r. w naszej szkole podobnie jak we wszystkich polskich szkołach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Był to szczególny dzień dla uczniów klasy VI, którzy żegnali się ze szkołą stając się jej absolwentami. Z łezką w oku zostawili za sobą sześć lat nauki. Przed nimi nowe znajomości, nowe szkoły, ale mamy nadzieję, że wspomnienia związane z tym miejscem będą okazją do pozytywnych wzruszeń bo przecież
„kraj lat dziecinnych on zawsze zostanie piękny i czysty jak pierwsze kochanie”
Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy zdrowych, przede wszystkim słonecznych wakacji.
WYNIKI KLASYFIKACJI KOŃCOWOROCZNEJ
Uczniowie wyróżnieni uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 21.06.2010r. za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i zachowaniu
Klasa I: Konrad Dziura, Kacper Krzysztyniak, Patryk Pikul, Maksymilian Michniak
Klasa II: Adrian Orzechowski, Patryk Sitar, Paulina Cholewiak, Olga Krzysztyniak, Konrad Markowicz
Klasa III: Patryk Dziura, Weronika Wojnar, Kamila Stasiczak
Klasa IV: Patrycja Kozioł, Weronika Nowak, Agata Sitar, Karolina Stasiczak
Klasa V: Katarzyna Buczyńska, Magdalena Jórasz
Klasa VI: Patrycja Wojnar, Patrycja Cesarz, Anita Mastej, Grzegorz Janocha
Klasa I: Milena Bąk, Oliwia Morawska
Klasa II: Wojciech Janocha, Patrycja Kosztyła, Sonia Kozioł
Klasa III: Dawid Wiśniowski
Klasa I: Jakub Kuraś, Alicja Markowicz, Dominik Akslar
Klasa I: Patryk Pikul
Klasa II: Paulina Cholewiak, Patrycja Kosztyła
Klasa IV: Kacper Kloz
Klasa V: Dominik Ginalski, Magdalena Jórasz, Karol Rymarczyk, Konrad Rymarczyk
Klasa I: Alicja Markowicz, Jakub Kuraś
Klasa II: Wojciech Janocha, Olga Krzysztyniak, Konrad Markowicz
Klasa V: Katarzyna Stasik
Angielski na wesoło
24 czerwca 2010 r. uczniowie kl. IV zaprezentowali na forum szkoły przedstawienie teatralne pt. „Ella on Dream”. Przedstawienie przygotowano w języku angielskim w ramach innowacji pedagogicznej „Angielski łatwiej i przyjemniej”.
Uczniowie opowiedzieli w języku angielskim historię będącą współczesną wersją „Kopciuszka”. Wielokrotne próby, ćwiczenia angielskiego akcentu i intonacji przyniosły oczekiwane efekty.
Przedstawienie dało możliwość uczniom posługiwania się językiem angielskim w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. Praca nad tekstem pomogła doskonalić dykcję i intonację angielskich zdań. Poza tym, sądząc po spontanicznych reakcjach widzów, przedstawienie bardzo się podobało. Dostarczyło zarówno widzom, jak i aktorom dobrej zabawy.
Od 21-23 czerwca 2010 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje. W ostatnim dniu tego wyjątkowego czasu modlitwy i skupienia, odwiedził nas niezwykły gość – misjonarka s. Ksawera Michalska. Siostra jest absolwentką naszej szkoły, z łezką w oku wspominała swoje uczniowskie lata. Od wielu lat w ramach misji prowadzonych przez siostry urszulanki, jako pielęgniarka posługuje w Senegalu w Afryce.
Poprosiliśmy siostrę, aby opowiedziała nam o swojej pracy i o ludziach, którym pomaga. W jednej chwili, dzięki opowieściom misjonarki cała nasza szkoła „przeniosła się” do Senegalu. Poznaliśmy dramatyczne losy wielu afrykańskich dzieci. Współczuliśmy im, ponieważ wielu z nich głoduje, nie mogą chodzić do normalnych szkół, muszą pracować ponad siły, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu rodziny. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć piękne ręcznie malowane afrykańskie tkaniny, rzeźby, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku.
Pod koniec prelekcji siostry, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o Senegalu. Nikt z nas nigdy nie zapomni tego niezwykłego spotkania. W miarę możliwości postaramy się towarzyszyć siostrze Ksawerze w posłudze misyjnej.
Mamy nadzieję, że s. Ksawera jeszcze wiele razy będzie mogła odwiedzić naszą szkołę.
W ramach Tygodnia Bibliotek skorzystaliśmy z zaproszenia Pani dyr. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, by wziąć udział w warsztatach drukarskich. Uczniowie poznali wczesną technikę Gutenberga wcielając się w zecerów, drukarzy i ilustratorów. Wielką radość przyniosło uczestnikom warsztatów wydrukowanie za pomocą prasy drukarskiej certyfikatu uczestnictwa w warsztatach.
„Najlepsze u Mamy jest to, że ją mamy” – pod takim hasłem obchodzono w naszej szkole Dzień Matki. Świętowanie rozpoczęło się o godz. 18:00 przywitaniem zaproszonych gości – drogich Mam. Potem uczniowie przedstawili przygotowaną na tę okazję część artystyczną. Niespodzianką wieczoru był koncert wiolonczelowy w wykonaniu artysty Józefa Małeckiego. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „100 lat”, po którym pociechy wręczyły swoim mamom upominki i zaprosiły na poczęstunek.
Mimo deszczowej aury w szkole panowała ciepła atmosfera a kiełbaski z grilla wszystkim smakowały.
W dniu 25 maja uczniowie klasy III-VI odbyli ciekawą wycieczkę krajoznawczą po regionie województwa podkarpackiego. Przy sprzyjającej pogodzie podziwiali Arboretum w Bolestraszycach o imponującej liczbie taksonów: drzew i krzewów – 2200, roślin zielnych - 1200, w tym około 600 rodzimych, roślin szklarniowych – 180. Była to ciekawa lekcja przyrody w terenie.
Następnie w towarzystwie przewodnika zwiedzaliśmy zabytki Przemyśla i podziwialiśmy panoramę z punktu widokowego. Jednak najciekawszym punktem programu wycieczki okazał się zamek w Krasiczynie, gdzie barwne opowieści przewodnika przeniosły wszystkich w odległe czasy. Na zakończenie zwiedzania, w nagrodę za prawidłowe rozwiązanie zagadek, udaliśmy się do słynnych lochów.
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu.
Jak co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
Program artystyczny pod kierunkiem Pani Haliny Żółtek przedstawili najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Nauki płynące z przedstawienia były skierowane do wszystkich mieszkańców Ziemi i uczyły jak żyć w zgodzie z naturą.
Dnia 22 marca w naszej szkole obchodzony był Dzień Irlandzki przygotowany przez nauczycielkę języka angielskiego p. Barbarę Janocha w ramach realizowanych innowacji pedagogicznych z języka angielskiego.
W tym dniu wszyscy mieli na sobie zielone ubranie i przypięte koniczynki – symbol zielonej wyspy.
Na program obchodów złożyły się: prezentacja multimedialna, występy artystyczne, pokaz mody, quizy i konkursy. Wszyscy mogliśmy poznać postać Św. Patryka – patrona Irlandii oraz związane z nim legendy, kulturę Irlandii oraz jej piękno (średniowieczne zamki, malownicze klify, wzgórza porośnięte wrzosami i charakterystyczne dla tego krajobrazu celtyckie krzyże). Uczniowie zaprezentowali szkolnej publiczności irlandzki taniec przygotowany pod okiem instruktorki tańca irlandzkiego z Rzeszowa.
Na koniec wszyscy mogli skosztować irlandzkiego ciasteczka w kształcie koniczynki.
WYNIKI KLASYFIKACJI
Uczniowie wyróżnieni uchwałą Rady Pedagogicznej
z dnia 21.01.2010r.
za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i zachowaniu
Klasa I: Konrad Dziura, Kacper Krzysztyniak, Patryk Pikul
Klasa II: Paulina Cholewiak, Olga Krzysztyniak, Konrad Markowicz, Adrian Orzechowski, Patryk Sitar
Klasa III: Patryk Dziura, Kamila Stasiczak, Weronika Wojnar
Klasa IV: Weronika Nowak
Klasa V: Magdalena Jórasz
Klasa VI:Patrycja Cesarz, Anita Mastej
Uczniowie wyróżnieniuchwałą Rady Pedagogicznej
za osiągnięcie wysokich wynikóww nauce
Klasa I: Milena Bąk, Oliwia Morawska, Maksymilian Michniak
Klasa II: Patrycja Kosztyła
Klasa III: Dawid Wiśniowski
Uczniowie wyróżnieniuchwałą Rady Pedagogicznej
za 100% frekwencję
Klasa I: Patryk Pikul
Klasa II: Paulina Cholewiak, Patrycja Kosztyła
Klasa IV: Kacper Kloz, Patrycja Twaróg
Klasa V: Jolanta Akslar, Dominik Ginalski, Magdalena Jórasz, Karol Rymarczyk, Konrad Rymarczyk
„Jestem konsumentem, znam swoje prawa”
Uczennica klasy V Magdalena Jórasz otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym z wiedzy konsumenckiej zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krośnie.
Dzień Babci i Dziadzia mamy więc życzenia im składamy…
W zimowy, mroźny wieczór 20 stycznia 2010 r. w Sali Domu Ludowego w Dobieszynie było bardzo ciepło i serdecznie od życzeń płynących dla kochanych Babć i Dziadków. Dzieci zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na godz. 17:00, przygotowały dla nich część artystyczną oraz własnoręcznie wykonane upominki. Atrakcją wieczoru był pokaz pary tanecznej, która wykonała tańce standardowe i latynoamerykańskie. Gromkie brawa świadczyły o tym, że występ pary tanecznej wszystkim się podobał. Rada Rodziców przygotowała pyszny poczęstunek dla zaproszonych gości i dzieci. Potem Babcie i Dziadkowie mieli okazję sprawdzić swoją sprawność w konkurencji „rzut do celu”.
Nagłośnienie imprezy zapewnił GOK z Jedlicza.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni ze wspólnego świętowania.
Szkolne jasełka
22 grudnia 2009 r. w naszej szkole dużo się działo - śpiew kolęd, zapach potraw wigilijnych, wszyscy uśmiechnięci i odświętnie ubrani czekali na moment łamania się białym opłatkiem. Najpierw uczniowie obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów z koła teatralnego pod opieką Pani Marty Gancarz a następnie wszyscy uczestniczyli w klasowych wigiliach. Rozchodząc się do domów wszyscy składali sobie życzenia wesołych świąt i szczęśliwego Nowego 2010 Roku.
Udział w I Gminnym Kiermaszu Bożonarodzeniowym.
W dniu 13 grudnia nasza szkoła prezentowała rękodzieła świąteczne w GOK-u w Jedliczu. Udział w Kiermaszu poprzedziła praca polegająca na przygotowywaniu ozdób świątecznych. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonywali stroiki i kartki świąteczne co dało im wiele satysfakcji. Jednak sam Kiermasz nie cieszył się dużym zainteresowaniem i wiele ozdób, które nie znalazły nabywców powróciło do szkoły.
Przygotowania do Kiermaszu:
Kiermasz:
Przedstawienie Teatrzyku Kukiełkowego
Z okazji Mikołajek nasi uczniowie obejrzeli wystawioną przez Teatrzyk Kukiełkowy z Nowego Sącza „Legendę o smoku”.
Andrzejki
Tradycyjnie końcem listopada uczniowie mieli okazję bawić się na zabawie andrzejkowej zorganizowanej w naszej szkole. Dzięki wróżbom i przepowiedniom uczniowie w zabawowy sposób odkrywali swoją przyszłość.
Wycieczka do Łańcuta
W pochmurny dzień 24 listopada 2009r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobieszynie brali udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Wielkie wrażenie wywarło na wszystkich uczestnikach bogactwo i przepych zamkowych pomieszczeń, ciekawość rozbudziły historie opowiadane przez przewodnika. Uczniowie podziwiali ekspozycje dawnej broni, a także trofea myśliwskie. Duże zainteresowanie wzbudził sposób podróżowania 300 lat temu. Całość zwieńczył spacer po parku przyzamkowym oraz wizyta w storczykarni.
Wycieczka doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu Gminy Jedlicze oraz Rady Rodziców. Była realizowana w ramach profilaktyki przeciwalkoholowej – promocja zdrowego stylu życia. Uczyła dzieci prawidłowego, aktywnego spędzania czasu wolnego, stwarzała uczniom okazję aktywnego gromadzenia różnych doświadczeń, które spowodują wzrost ich zdolności do radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i budowania wiary w siebie oraz zmotywują do unikania zachowań ryzykownych.
"Gdy wolności nadszedł czas..."
10 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Dzień 11 listopada jest dla Polaków symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Rozumiejąc, że oddając cześć symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie, zgromadzeni uczniowie zachowali powagę i spokój.
Następnie uczniowie klasy VI przedstawili montaż słowno - muzyczny skłaniający do zadumy nad przeszłością i teraźniejszością Polski, do pomyślenia o jej przyszłości.
Pantonima: ROZBIORY POLSKI oraz POWSTANIA NARODOWE przypomniała wszystkim tragiczne karty naszej historii oraz próby ratowania ojczyzny, zachowania polskości i walki o odzyskanie niepodległości. Eksponowane na kartkach daty i nazwy wydarzeń historycznych zostały w pamięci.
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
W dniu 5 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenie było przeprowadzone przez firmę PREMED z Jasła. Pokaz pozwalał uczniom uzyskać elementarną wiedzę i umiejętności z zachowania zasad pierwszej pomocy.
W praktycznym sprawdzeniu wiedzy i umiejętności najlepsi okazali się najmłodsi uczniowie.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny ukazują poważny nastrój zamyślonych, stojących przy mogiłach swoich najbliższych. Pierwsze dwa dni listopada nie są dla siebie konkurencyjne, wiele je łączy - mają wyjątkową moc łączenia rodzin oraz jednoczenia przeciwników. Wracają do nas najpiękniejsze chwile, które spędziliśmy razem. Wpatrując się w chwiejny promyk świecy, w kwiaty kołyszące się na wietrze przypominamy sobie najpiękniejszy uśmiech, najmądrzejsze słowa, najserdeczniejszy gest tych, którzy pośród nas są już nieobecni.
Podniosły nastrój tych dni w naszej szkole uświetnili uczniowie klasy V organizując w dniu 30.10.2009 r. uroczysty apel.
„Noc z opowieściami biblijnymi”
Tradycją już w naszej szkole jest głośne czytanie uczniom i organizacja „Nocy z baśniami”. W tym roku czytaliśmy „Opowieści biblijne”.
Impreza odbyła się z dnia 23/24 października w związku z akcją „Październik miesiącem bibliotek szkolnych”.
Mimo, że bawiliśmy się w ten sposób już piaty raz, nadal sprawia to uczniom wielką radość. Najlepiej świadczy o tym liczba uczestników – w tym roku 35 osób. Nie bez znaczenia jest atmosfera samych przygotowań, gdy ćwiczymy teksty do czytania, planujemy konkursy i wykonujemy dekoracje.
Dla wszystkich – najmłodszych i najstarszych uczniów – atrakcją jest spędzanie nocy w szkole, wśród rówieśników i pod opieka nauczycieli.
Pasowanie na ucznia
Dnia 19 października 2009 r. w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie – pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Do tej uroczystości wszyscy przygotowywaliśmy się od pierwszych dni nauki szkolnej. Dzieci poznawały życie szkolne, reguły zachowania obowiązujące w szkole, uczyły się pilnie ponieważ wiedziały, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musiały udowodnić, że są tego godne.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzice pierwszoklasistów i cała społeczność szkolna. Po programie artystycznym dzieci w symboliczny sposób, przez złożenie ślubowania i pasowanie przez Panią Dyrektor stały się prawdziwymi uczniami. Na dowód tego wszyscy otrzymali legitymację szkolną, pamiątkowe dyplomy i wiele upominków od rodziców, Samorządu Uczniowskiego i opiekuna SKO. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
„Mądrość jest nieskończona – im bardziej się w nią zagłębiasz tym bardziej jej potrzebujesz”
Takie motto przyświecało uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. 14 października 2009r. w rolę uczniów i nauczycieli wcielili się uczniowie klas IV i VI. A potem padło z ust uczniów i Rady Rodziców wiele serdecznych słów i życzeń.
Dnia 7 października rozstrzygnięty został „Konkurs na najpiękniejszy ogród, balkon, detal” w Gminie Jedlicze.
Nasza szkoła zajęła zasłużone I miejsce w kategorii: szkoły. Przed przystąpieniem do konkursu wszyscy zaangażowaliśmy się w pracę przy aranżacji szkolnego ogrodu.
Ze środków Rady Rodziców zakupiono ozdobne kamyczki i rośliny.
Praca opłacała się. Nagroda w postaci ozdobnych krzewów i cebulek tulipanów ozdobi obejście szkoły.
A oto efekty naszej pracy:
Sprzątanie świata w naszej szkole
W ciepły, ostatni dzień lata nasi uczniowie wraz z nauczycielami w ramach akcji „Sprzątanie świata” porządkowali najbliższe środowisko. Każda klasa miała do posprzątania wyznaczony rejon miejscowości Dobieszyn. Worki bardzo szybko się zapełniły bo śmieci było co niemiara. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wykonali „kawał” dobrej roboty na rzecz środowiska i nie tylko.
Pod takim hasłem odbyła się inauguracja roku szkolnego 2009/2010 połączona z obchodami 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy V pod kierunkiem Pani Marty Gancarz była związana nie tylko z rozpoczęciem roku szkolnego, ale nawiązywała także do tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat. Wszyscy zebrani na uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć poległych w czasie wojny. Po części artystycznej delegacja składająca się z uczniów i nauczycieli udała się do Domu Ludowego gdzie pod tablicą upamiętniającą ofiary faszyzmu złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
„Nie szkolny dzwonek – kościelny dzwon
na wieży
na alarm uderzył!
Ogień szedł lasem i płonął dom,
biegła tyraliera żołnierzy.
Nie było lekcji. Z pustych klas
wionęło śmiercią, grozą,
lecz został wolny polski las
wbrew Oświęcimiom, obozom.
Przypomnij wnuku tamte dni,
kiedy w pogodny dzień wesoły,
będziecie wszyscy razem szli
do białej jasnej, szkoły.”