Procedury

Procedury bezpieczeństwa w okresie zagrożenia epidemicznego na terenie Szkoły Podstawowej w Dobieszynie.

CEL PROCEDURY

Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz uczniów, ich rodziców/prawnych opiekunów, zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19) w szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, rodziców i uczniów.

I. OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI:

1. Wszyscy pracownicy zgłaszają się do pracy wejściem głównym i dezynfekują ręce.
  2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady obowiązujące w szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.
  3. Dba, aby uczniowie zachowywali dystans społeczny.
  4. Co najmniej raz na godzinę wietrzy pomieszczenie, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  5. Po opuszczeniu przez uczniów sali lekcyjnej dezynfekuje stoliki i krzesła.
  6. Może wychodzić z uczniami na zewnątrz szkoły w czasie zajęć, postępując zgodnie z przyjętymi zasadami i zachowując bezpieczną odległość między uczniami.
  7. Po powrocie do szkoły pilnuje, aby uczniowie umyli lub zdezynfekowali ręce zachowując bezpieczny dystans.
  8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, zgodnie z wytycznymi GIS umieszcza ucznia w  izolatorium oraz niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
  9. Nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia ucznia do szkoły jeżeli uczeń wykazuje oznaki choroby.
  10. Jeśli nauczyciel przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną, powiadamia dyrektora szkoły.
  11. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.

II. OBOWIĄZKI UCZNIÓW:

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-II wchodzą do budynku szkoły wejściem bocznym, klas III-VI wejściem głównym, a klas VII-VIII wejściem klas 7-8 (do biblioteki) najwcześniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć w danym dniu.
  3. Po wejściu do szkoły uczniowie obowiązkowo dezynfekują lub myją ręce wodą z mydłem i udają się do przypisanej sali lekcyjnej.
  4. Uczniowie realizują zajęcia szkolne w przydzielonej, stałej sali lekcyjnej. Wyjątek stanowią następujące przedmioty: wychowanie fizyczne, informatyka.
  5. Podczas przerwy na korytarz może wyjść 1 oddział klasowy według ustalonego harmonogramu.
  6. Uczniowie spędzają przerwę w sali lekcyjnej pod opieką nauczyciela uczącego.
  7. Uczniowie przychodzą do szkoły z własnymi przyborami i podręcznikami, wodą oraz drugim śniadaniem.
  8. Nie zaleca się, aby uczniowie wymieniali się przyborami oraz częstowali się swoją żywnością i napojami.
  9. Uczniowie zachowują bezpieczny dystans społeczny.
  10. Uczeń, jeśli chce, przychodzi do szkoły w maseczce lub przyłbicy. Decyduje o tym rodzic.

III.OBOWIĄZKI RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW:

1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującymi na terenie Szkoły Podstawowej w Dobieszynie zamieszczonymi na stronie internetowej szkoły.
  2. Do szkoły może przyprowadzić ucznia 1 rodzic/opiekun prawny, który nie wykazuje objawów chorobowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  3. Rodzic odprowadzający dziecko do szkoły nie wchodzi do środka budynku. Jednocześnie jest zobowiązany do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych dzieci i ich rodziców.
  4. Rodzice przestrzegają wytycznych dotyczących nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do szkoły.
  5. Rodzice regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny.
  6. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru kontaktowego i odebrania telefonu od dyrektora lub pracownika szkoły lub pilnego oddzwonienia.