Oferta wakacyjna instytucji kulturalnych i sportowych gminy Jedlicze skierowana do dzieci i młodzieży: Szkoła Ludowa w Żarnowcu; Gminna Biblioteka Publiczna w Jedliczu; GOSiR Jedlicze; GOK Jedlicze; Gmina Jedlicze - Bezpieczne wakacje 2015;
Zapraszamy do korzystania !
Dzisiaj zaczęły się dla wszystkich uczniów oczekiwane z utęsknieniem wakacje. Życzymy, aby były one radosne, słoneczne a przede wszystkim bezpieczne. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły dziękujemy za cały rok pracy. Do zobaczenie we wrześniu.
26 czerwca 2015 r. mszą św. w Kościele Parafialnym w Dobieszynie rozpoczęła się ceremonia zakończenia roku szkolnego, której ciąg dalszy odbył się na boisku szkolnym. Uczniowie klas VI pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali część artystyczną - wiersze, piosenki oraz anegdotki o nauczycielach. Absolwenci Ci żegnali się ze szkołą, dziękowali nauczycielom oraz swoim rodzicom za trud wychowania. W imieniu społeczności szkolnej klasa V pożegnała odchodzących szóstoklasistów.
Po części artystycznej nadszedł czas na podsumowanie pracy w mijającym roku i rozdanie nagród, dyplomów, gratulacji i podziękowań. Następnie wszyscy rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami, aby otrzymać dowody promocji - świadectwa.
Uczniowie wyróżnieni i nagrodzeni na zakończenie roku szkolnego 2014/2015 .
Klasa VI:
Bąk Milena - zachowanie wzorowe i średnia ocen 4,90
Rutka Wiktoria - zachowanie wzorowe i średnia ocen 5,09
Klasa I:
Dubis Alan, Kuczek Rafał,Landoch Patrycja, Łątka Oliwia, Mastej Krzysztof- szczególnie przykładne zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce,
Mercik Szymon- przykładne zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce,
Klasa II:
Cesarz Bartosz- przykładne zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce,
Orzechowski Klaudiusz- szczególnie przykładne zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce,
Samson Jakub- bardzo dobre wyniki w nauce,
Klasa III:
Dubis Wiktoria, Cholewiak Julia, Miśkowicz Karina, Orzechowska Julia- bardzo dobre wyniki w nauce,
Klasa IV:
Ginalska Julia- zachowanie wzorowe i średnia ocen 4,88
Klasa V:
Kubacka Gertruda-zachowanie bardzo dobre i średnia ocen 5,00
Uczniowie wyróżnieni za 100% frekwencję
Klasa I: Owsiak Adrian, Mercik Szymon,
Klasa V: Wojnar Sebastian
Klasa VI: Markowicz Alicja, Rutka Wiktoria,
Uczniowie wyróżnieni za reprezentowanie szkoły i udział w konkursach zewnętrznych w roku szkolnym 2014/2015
Klasa VI: Akslar Dominik, Miśkowicz Damian,
Uczniowie wyróżnieni za szczególne zaangażowanie w życie szkoły i pracę w samorządzie uczniowskim w roku szkolnym 2014/2015
Klasa VI: Rutka Wiktoria
23 czerwca 2015 r. uczniowie klasy III i VI udali się wraz ze swoimi opiekunami do Urzędu Miasta i Gminy Jedlicze. Celem wycieczki było poznanie siedziby władzy lokalnej oraz zakresu działań i sposobów sprawowania władzy. W urzędzie zostaliśmy przywitani przez Panią Burmistrz Jolantę Urbanik, Zastępcę Burmistrza Pana Kamila Kurowskiego oraz Sekretarz Gminy Panią Barbarę Korzeniowską. Zapoznaliśmy się z najważniejszymi zadaniami gminy. Poznaliśmy pracę urzędników, zwiedziliśmy Urząd Stanu Cywilnego i inne wydziały gminy. Zadawaliśmy wiele pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi. Czas spędzony w Urzędzie Miasta i Gminy w Jedliczu przybliżył nam działalność i zadania tego organu.
Oskar Borek ma 2 latka. Cierpi na wrodzoną wadę serca. Potrzebuje stałej opieki medycznej, pielęgniarskiej, fizjoterapii oraz rehabilitacji.Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do akcji pomocy Oskarkowi poprzez zbieranie nakrętek. Pozyskane dzięki temu fundusze zostaną przeznaczone na sprzęt rehabilitacyjny.
W nocy z 12 na 13 czerwca w naszej szkole uczniowie klas I-III uczestniczyli w niecodziennej imprezie poświęconej książce, a dokładniej baśniom, wierszom z pouczającym morałem. Na wstępie dzieci zawarły kontrakt i podpisały go odciskiem swojego palca. Po zapadnięciu zmroku ze świecami w dłoniach zwiedzały pogrążoną w ciemnościach szkołę . W każdej sali spotykały baśniowe postacie i słuchały wybranych utworów, a wśród nich wiersza Jana Brzechwy "Na Straganie".
Wśród licznych konkurencji uczniowie: rozpoznawali smakowo i wzrokowo warzywa, odgadywali zagadki , odpowiadali na pytania dotyczące tekstów, latali na miotle, biegali z jajkiem na łyżce, naśladowali pianie koguta, dmuchali piórka, rozpoznawali polne kwiaty, projektowali i przebierali się w najciekawszy strój oraz wiele innych. Każde dziecko mogło popisać się swoją sprawnością umysłową i fizyczną. Dużą atrakcją był dla maluchów nocleg w szkole, dla niektórych pierwszy raz bez obecności mamy. W sobotę rano uczniowie zjedli śniadanie oraz otrzymali "Certyfikaty uczestnictwa w nocy z baśniami". Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia rozeszliśmy się do domów.
Uczniowie kl. VI uzyskali w tym roku wysoki wynik ze sprawdzianu zewnętrznego. Uplasowali się w 7 staninie w części ogólnej. Średnia klasy z j. polskiego wyniosła 70,6 % (gmina – 70,3 %; powiat – 72,1 %; województwo – 72,8 %), z matematyki – 75,9 % (gmina – 64 %; powiat – 61,4%; województwo – 62,4 %). Szóstoklasiści z naszej szkoły pisali sprawdzian z języka angielskiego uzyskując średni wynik – 86,5 % - 8 stanin (gmina – 72,8 %; powiat – 75,5%; województwo – 77,5 %). Gratulujemy!
9 czerwca 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Dobieszynie odbyło się spotkanie uczniów klas II,III,IV z Panią Dorotą Mróz, która opowiadała dzieciom o ptakach zwiastunach wiosny, porównywała wybrane gatunki, przedstawiła ciekawostki dotyczące życia, pożywienia, zachowania ptaków. Zachęciła uczniów do udziału w konkursie plastycznym "Ogród idealny dla ptaków". Podsumowaniem spotkania były zagadki i nagrody dla najlepszych słuchaczy i obserwatorów.
Podczas świętowania Dnia Dziecka na terenie naszej szkoły powstała wioska indiańska zasponsorowana przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Dobieszynie. Namioty - tipi, zagroda z różnymi zwierzętami zachęcały do oglądania i przyglądania się. Wódz idniański ze swoimi współtowarzyszkami Indiankami prowadził liczne gry, zabawy, konkursy, opowiadały o zwyczajach i życiu codziennym szczepów idniańskich. Największe wrażenie na uczestnikach zabawy zrobiły "mega bańki mydlane".
Piękna pogoda, muzyka, taniec sprzyjały świętowaniu. Rodzice przygotowali kulinarne atrakcje (tosty, kanapki, lody, napoje). Czas minął szybko i przyjemnie. Wszyscy w świetnych humorach rozeszli się do domów.
30 maja 2015 r. w godzinach popołudniowych odbył się na terenie naszej szkoły X Piknik Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka przygotowany przez Radę Rodziców, radnego wsi Pana Ryszarda Dziurę, Sołtysa Pana Roberta Kozioła z Radą Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Straż Pożarną z Dobieszyna. Licznie przybyli zaproszeni goście, wśród nich Pani Burmistrz Jolanta Urbanik, Zastępca Burmistrza Pan Kamil Kurowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Piotr Wożniak, Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Pan Edward Nowak, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Rekreacji Pani Krystyna Marć, Pan Jan Futyra swoją obecnością uświetnili uroczystość.
Dzieci przygotowały dla swoich rodziców część artystyczną oraz własnoręcznie wykonane upominki. Jak co roku najmłodsi mieli okazję wyszaleć się na barwnej zjeżdżalni oraz trampolinie, które zostały ufundowane przez Panią Burmistrz. Duzi i mali mogli także skorzystać, dzięki ofiarności Pana Edwarda Nowaka oraz Pana Antoniego Kubackiego właściciela firmy „Kuba-Pol” z darmowego przejazdu po okolicy kolorową ciuchcią. Malowanie twarzy zmieniało dziecięce buzie w zwierzątka, kolorowe kwiatuszki i motylki. Dla miłośników motoryzacji niespodzianką był pokaz umiejętności kierowcy samochodu wyścigowego - Mistrza Polski Karola Krupy, zaproszonego przez Pana Wojciecha Tomkiewicza. Zwolennicy „dwóch kółek” podziwiali motocykle Stowarzyszenia Motocyklowego „Sherwood Riders Jedlicze”. Uczestnicy Pikniku mieli okazję usiąść za kierownicą samochodu policyjnego z „ krośnieńskiej drogówki” , z uwagą słuchali wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Dla łasuchów w "NASZEJ SPIŻARNII " czekały atrakcje kulinarne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich i Radę Rodziców. Szkoda, że z powodu zbyt wietrznej pogody nie udało się śmiałkom wznieść balonem w górę. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się atrakcyjna loteria fantowa zorganizowana dzięki ofiarności sponsorów i darczyńców.
Składamy serdeczne podziękowania naszym sponsorom :
JUNA - JEDLICZE, SALON FRYZJERSKI „PRESIGE” - JEDLICZE, WIOLETTA I MIROSŁAW JANOCHA- SKLEP „ GROSZEK” DOBIESZYN, WS – POL – JEDLICZE- BARBARA DUBIEL, TRANSPORT KRAJOWY I ZAGRANICZNY -DOBIESZYN , KUBA-POL - DOBIESZYN, ELŻBIETA GĘSIAK „TUPPERWARE”- DOBIESZYN, CUKIERNIA „LUKRESJA” ŚWIERZOWA POLSKA, NOWY STYL - KROSNO-WARZYCE, HURTOWNIA BINGO COSMETICCS- KROSNO, KHS- KROSNO, KEBAB HOUSE -KROSNO ,HUTA „ZORZA”- JEDLICZE, PZU- KROSNO, PIEKARNIA GS KROSNO -TURASZÓWKA, GABINET KOSMETYCZNY „ORCHIDEA”– KROSNO, RADIO FARA, PAN WOJCIECH TOMKIEWICZ, PAN TOMASZ RYBACZEK, PAN MATEUSZ LORENS, PAN PAWEŁ DUBIEL, PAN SŁAWOMIR ŁAŃCZAK, PAN ANDRZEJ PĘKALSKI, PAN WIESŁAW ZAJDEL, I WIELU ANONIMOWYCH OFIARODAWCÓW.
WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
28 maja 2015 r. uczniowie klas młodszych wyruszyli na wycieczkę w Beskid Sądecki. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zgromadzone ule , zobaczyli rodziny pszczele oraz poznali ich zwyczaje. Następnie przejechali autokarem do Krynicy. Tam w Muzeum Lalek podziwiali postacie bajkowe, zabawki dawne i współczesne oraz inne zgromadzone eksponaty.
Po wizycie w muzeum dzieci wjechały kolejką na Górą Parkową. Mogły tam podziwiać piękną panoramę Krynicy i okolic. Spacerując po słynnym deptaku uczniowie dotarli do pijalni wód. Każdy mógł spróbować wybranej wody i poznać jej smak. Mimo , że słońce rzadko wyglądało spoza chmur, wszyscy uczestnicy wycieczki byli radośni i zadowoleni.
W dniu 27 maja 2015r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Bezpieczni w ruchu drogowym”. Wśród najlepszych uczestników konkursu znalazła się uczennica klasy I naszej szkoły – Łątka Oliwia, która została nagrodzona wyróżnieniem za swoja pracę plastyczną. Konkurs stał się inspiracją dla młodych artystów i przyczynił się do popularyzowania idei bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym .
27 maja w naszej szkole ratownicy medyczni, pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Krośnie przeprowadzili szkolenie wśród uczniów wszystkich klas na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mieli okazję wysłuchać i obserwować poszczególne etapy postępowania w razie wypadku tzw. łańcuch przeżycia. Ratownicy demonstrowali na fantomie reanimację, omówili inne przykłady niesienia pomocy, a zwłaszcza zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas wakacji.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w razie potrzeby staną się małymi ratownikami, będą umieli wezwać i udzielić pierwszej pomocy. Wszystkie dobre rady zapamietają na całe życie.
Dnia 26.05.2015r. odwiedził naszą szkołę ksiądz Abbe Theodor z Senegalu. Uczniowie przygotowali na spotkanie z niezwykłym gościem przedstawienie o tematyce misyjnej podczas którego nasi mali aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie prezentowali swoje role w języku polskim i angielskim. Duchowny z Senegalu porozumiewał się z nami wyłącznie w języku angielskim. Od początku spotkania z wielkim zainteresowaniem dzieci zasypywały naszego Gościa gradem pytań. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak wyglądają kościoły i szkoły w Senegalu.
Dowiedzieliśmy się jakich przedmiotów uczą się dzieci w tym kraju oraz jak wygląda typowy dzień z życia dzieci w Senegalu. Ksiądz opowiadał również o swojej pracy jako wychowawcy seminarzystów w Senegalu. Mówił, że Polska jest pięknym krajem o bogatej kulturze i historii. Po obejrzeniu naszej szkoły zwrócił się z prośbą do dzieci, aby pilnie uczyły się i w pełni wykorzystały duże szanse i możliwości jakie otwiera przed nimi szkoła. Na koniec spotkania ksiądz bardzo serdecznie zapraszał wszystkich do Senegalu i obiecał, że jeszcze nas odwiedzi. Wizyta gościa z Senegalu na długo pozostanie w pamięci każdego z nas.
20 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły stali się widzami spektakli teatralnych przygotowanych przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Młodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka", a starsi "Pana Kleksa". Przedstawione widowiska bardzo się podobały. Muzyka, ruch sceniczny i gra aktorów oraz nawiązanie do współczesności zostały nagrodzone gromkimi brawami.
19 maja 2015 r. gościliśmy w naszej szkole zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej w Jedliczu - radnego wsi Dobieszyn pana Ryszarda Dziurę. Uczniowie klas IV-VI dowiedzieli się w jaki sposób funkcjonuje samorząd lokalny, jak powstaje budżet gminy, jakie prawa i obowiązki posiada radny, na czym polega praca komisji stałych. Spotkanie było bardzo interesujące, wszyscy z zaciekawieniem słuchali informacji przekazanych przez pana Ryszarda Dziurę.
13 maja uczniowie klas I-III z wielkim zainteresowaniem śledzili losy Calineczki w internetowym przedstawieniu teatralnym. Po raz kolejny raz nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w tej formie teatru. Uczniom bardzo podobała się gra aktorów wraz z rekwizytami. W nastolgiczny nastrój wprawiła ich przepiękna muzyka.
W piatek 15 maja 2015 r., już po raz kolejny w tym roku szkolnym 29 – osobowa grupa uczniów z naszej szkoły podstawowej uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno – sportowych na krytej pływalni w Krośnie. Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie, przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń. Wyjazd i pobyt na basenie został sfinansowany przez Radę Rodziców, której należą się słowa podziękowania.
11 maja 2015 r. dzieci z kl. 0 uczestniczyły w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie .Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Dzieci z bliska mogły obserwować z czego i jak powstaje szkło. Miały możliwość samodzielnego wybicia medalu – pamiątki ze szklanej surówki. Brały udział w warsztatach plastycznych i nauczyły się malowania na szkle. Zwiedziły również piwnice, gdzie poznały różnorodne właściwości i zastosowania szkła. Na zakończenie dzieci dokonały zakupu szklanych pamiątek.
8 maja 2015 r. klasy 0 i I wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszynie. Na miejscu powitali dzieci Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali pomieszczenia straży i całe wyposażenie wozu strażackiego. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, wejść do kabiny wozu oraz polać wodę z węża strażackiego. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się oraz jak zachować się w czasie pożaru. Na koniec dzieci otrzymały słodki upominek.
"Nauczmy się na pamięć tego kraju ..." to myśl przewodnia uroczystego apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, który odbył się w naszej szkole 30 kwietnia. Uczniowie klas IV-VI w krótkich scenkach przypomnieli okoliczności uchwalenia tego doniosłego aktu. Wiersze, piosenki i taniec oraz stroje z epoki przybliżyły czas, w którym działali wybitni Polacy - twórcy Konstytucji. Oglądający gromkimi brawami nagrodzili wysiłek koleżanek i kolegów występujących na scenie.
27 kwietnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Już o 8.00 spotkalismy się z panią przewodnik, która opiekowała się nami przez 2 dni.Wędrówkę rozpoczęliśmy od Nowej Słupi, gdzie w Centrum Kulturalno-Archeologicznym zobaczyliśmy czym przed tysiącem lat zajmowała się zielarka, co uprawiali i czym się żywili nasi przodkowie, co należało do obowiązków kowala oraz jak przebiegał proces wytopu żelaza w dynarkach świętokrzyskich. Następnie udaliśmy się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, aby przejść Drogę Królewską na św. Krzyż.
W Puszczy Jodłowej podziwialiśmy wspaniałe drzewa, wśród nich liczne pomniki przyrody. Wizyta w klasztorze zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Krzyża. Następnie udaliśmy się ścieżką dydaktyczną w kierunku Gołoborzy. Wspaniały widok na pasma okolicznych gór osłodził trudy wędrówki. Rumowiska skalne wywarły na nas duże wrażenie.Kolejną atrakcją pierwszego dnia wycieczki była wizyta w klasztorze Św. Katarzyny. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do hotelu w miejscowości Cedzyna.
Noc minęła szybko i wczesnym rankiem po pysznym śniadaniu rozpoczęliśmy drugi dzień wycieczki od spaceru po Kadzielni. Następnie udaliśmy się do Geoparku, gdzie poznaliśmy etapy powstawania Gór Świętokrzyskich i dzięki technologii 5D odbyliśmy podróż w głąb Ziemi.Jeszcze nie ochłonęliśmy z wrażeń, a już czekała na nas kolejna atrakcja – centrum Leonarda da Vinci. Wśród licznych eksponatów, zagadek matematycznych i logicznych szybko upłynął czas. Ostatnim etapem naszej wycieczki była jaskinia Raj. Oczarowała nas swoim niezwykłym pięknem.Pełni wrażeń, zadowoleni i z niecierpliwością czekając na kolejną wycieczkę wróciliśmy do domu.
W czwartek 23 kwietnia nasza szkoła obchodziła Dzień Ziemi, który był połączony z pisaniem listów o tematyce ekologicznej, a wszystko za sprawą akcji Listy dla Ziemi organizowanej przez Fundację Arka.
Akcja Listy dla Ziemi polegała na pisaniu przez uczniów listów na wykonanym z makulatury papierze. Pisanie listów było poprzedzone lekcjami tematycznymi. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi.
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. To również czas odrodzenia się wiary w drugiego człowieka, czas radości i pamięci o najbliższych, o tych których kochamy i szanujemy. Aby to wyrazić uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami złożyli sobie świąteczne życzenia, podzielili się jajkiem i wspólnie zasiedli do wielkanocnego śniadania.
W Niedzielę Palmową tj. 29.04.2015 r., przeprowadzana została akcja charytatywna na rzecz krośnieńskiego hospicjum -„Krośnieńskie Pola Nadziei”, bo taką nazwę nosi cała akcja, zorganizowana w Krośnie i jego okolicach już po raz siódmy. Jak co roku, uczniowie naszej szkoły własnoręcznie przygotowywali żonkile, które później rozdawali przed kościołem parafialnym w Dobieszynie. Każdy chętny mógł wrzucić kilka groszy do puszki, aby wspomóc ciężko chorych i cierpiących podopiecznych hospicjum w krośnie. Wspólnie udało nam się uzbierać kwotę: 840 zł 20 gr .Cieszymy się, że możemy choć trochę pomóc.
28 marca nasza szkoła brała udział w organizowanym przez GOK Jedlicze "Kiermaszu Wielkanocnym". Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali na tę okazję różnorodne ozdoby świąteczne, pierniczki i babeczki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników kiermaszu.W trakcie kiermaszu zostały ogłoszone wyniki konkursu na "Palmę Wielkanocną", w którym palma klasy zero zdobyła wyróżnienie.
24 marca odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Anglojęzycznej, w której nasi uczniowie zaprezentowali piosenki z repertuaru dziecięcego. Młodzi artyści walczyli o nagrody w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI. Jury nie miało łatwego zadania, oceniało :duety, zespoły oraz solistów. Wśród uczniów klas I-III najlepszy okazał się duet Julii Orzechowskiej oraz Karoliny Turek, natomiast w kategorii klas IV-VI zwyciężyła Milena Bąk. Wyróżnienie otrzymał zespół: Alan Dubis, Wiktoria Dubis, Kornelia Kuraś, Szymon Mercik oraz Krzysztof Mastej.
Publiczność świetnie się bawiła i nagradzała swoich rówieśników gromkimi brawami.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów na scenie.
23 marca 2015 r. nasza szkoła uroczyście powitała wiosnę.Zerówka przygotowała wesoły program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na końcu zaprezentowały wiosenny pokaz mody. Po części artystycznej kl. O,I,II,III zebrały się w altance na placu zabaw i symbolicznie pożegnały zimę.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobieszynie informuje, że: od 2 marca 2015 r. do 20 marca 2015 r. można składać wnioski o przyjęcie dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I w tutejszej szkole, w roku szkolnym 2015/2016.
Wnioski do wypełnienia można odebrać w szkole w godzinach pracy placówki. Dodatkowych informacji udziela dyrektor szkoły tel. 134352734
Postępowanie rekrutacyjne 2015/2016.
Lp. |
Rodzaj czynności |
Termin |
1. |
Przyjmowanie wniosków o przyjęcie dzieci do oddziału przedszkolnego |
2-20 marca br. |
2. |
Posiedzenie komisji rekrutacyjnej |
23 marca br. |
3. |
Ogłoszenie listy dzieci wstępnie zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych po I etapie rekrutacji |
25 marca br. |
4. |
Potwierdzenie przez rodziców kandydata woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego w formie pisemnego oświadczenia |
26-31 marca br. |
5. |
Posiedzenie komisji rekrutacyjnej - II etap rekrutacji |
15 kwietnia br. |
6. |
Ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych po II etapie rekrutacji |
17 kwietnia br. |
7. |
Potwierdzenie przez rodziców kandydata woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego w formie pisemnego oświadczenia |
20-24 kwietnia br. |
8. |
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego |
27 kwietnia br. |
9. |
Składanie przez rodziców do komisji rekrutacyjnej wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. |
do 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego |
10. |
Rozpatrzenie przez komisję rekrutacyjną wniosków rodziców i sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. |
do 5 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka |
11. |
Złożenie do dyrektora szkoły przez rodziców odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia |
do 7 dni od daty otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka |
12. |
Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej wyrażonej w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia dziecka |
do 7 dni od daty złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej |
13. |
Poinformowanie burmistrza o nieprzyjęciu dzieci |
do 29 maja br. |
14. |
Wskazanie przez burmistrza miejsca dla dzieci nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego, dla których gmina Jedlicze ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego. |
do 26 czerwca br. |
Postępowanie uzupełniające 2015/2016.
Lp. |
Rodzaj czynności |
Termin |
1. |
Przyjmowanie wniosków o przyjęcie dzieci do oddziału przedszkolnego |
2-19 czerwca br. |
2. |
Posiedzenie komisji rekrutacyjnej |
23 czerwca br. |
3. |
Ogłoszenie listy dzieci wstępnie zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. |
10 lipca br. |
4. |
Potwierdzenie przez rodziców kandydata woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego w formie pisemnego oświadczenia. |
14-24 lipca br. |
5. |
Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego. |
28 lipca br. |
6. |
Składanie przez rodziców do komisji rekrutacyjnej wniosków o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. |
do 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego |
7. |
Rozpatrzenie przez komisję rekrutacyjną wniosków rodziców i sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. |
do 5 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka |
8. |
Złożenie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia |
do 7 dni od daty otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka |
9. |
Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej wyrażonej w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia dziecka |
do 7 dni od daty złożenia do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej |
20 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez panią Burmistrz Gminy Jedlicze na "Projekt Kartki Wielkanocnej". Wyróżnienie z naszej szkoły otrzymał uczeń klasy pierwszej Dominik Wasłowicz. Wyróżnione osoby otrzymały upominki i dyplomy, a projekty ich kartek zostana wykorzystane przy okazji najbliższych Swiąt Wielkanocnych.
Dnia 17.03.2015 r. gościliśmy w naszej szkole studentów PWSZ im. Stanisłóawa Pigonia w Krośnie. Głównym celem wizyty było zaproszenie dzieci na Noc Nauki. Studenci przedstawili pokazy naukowe, zaprezentowali poprzednie edycje Nocy Nauki oraz pracę drukarki 3D. Zadawali dzieciom pytania i rozdawali upominki w postaci gadżetów uczelni.
17 marca 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych w Jedliczu odbył się VI Wiosenny Turniej Wiedzy, któremu patronuje Burmistrz Gminy Jedlicze. Turniej skierowany jest do uczniów klas szóstych z terenu naszej gminy i jak co roku wzięły w nim udział czteroosobowe drużyny ze wszystkich szkół. By stanąć na podium i uzyskać tytuł „Najlepszej drużyny”, szóstoklasiści zmierzyli się z szeregiem zadań z różnych dziedzin nauki szkolnej. Przygotowano zadania problemowe, rebusy, zagadki, skojarzenia, kalambury, łamigłówki, a także widowiskowe doświadczenia. Nasza szkoła bardzo dobrze się spisała w turnieju i zajęła II miejsce.
W tegorocznym zaszczytnym gronie wyróżnionych znalazły się drużyny następujących szkół podstawowych:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Jedliczu
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Dobieszynie
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Żarnowcu
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki, a także puchary ufundowane przez Burmistrza Gminy Jedlicze. Wszyscy zawodnicy otrzymali słodki poczęstunek.
Zostały także podsumowane edycje Rachmistrza Gminy Jedlicze oraz Mistrza Języka Angielskiego. Najlepszym rachmistrzem został uczeń naszej szkoły Dominik Akslar, Damian Miśkowicz zajął II miejsce w edycji Mistrza Języka Angielskiego.
Zwycięzcom, nauczycielom którzy przygotowywali uczniów i uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników!
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas II i III wystapili w inscenizacji pt " Kwiatek dla Ewy". Inscenizacja opierała się na wędrówce przez wieki i żartobliwym przedstawieniu obchodów Dnia Kobiet w różnych epokach. Uczniowie występowali w odpowiednich strojach i recytując wiersz wręczali prezent, o którym mowa była w zakończeniu. Potem były życzenia i piosenki dla wszystkich Pań.
9 marca 2015 r. w Zespole Szkół Publicznych odbyła się XI edycja Gminnego Konkursu Matematycznego „Rachmistrz Gminy Jedlicze”, któremu patronuje Burmistrz Gminy Jedlicze.Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI szkół podstawowych z terenu naszej gminy i ma na celu przede wszystkim wspieranie uzdolnionych matematycznie uczniów poprzez wdrażanie ich do samodzielnej i systematycznej pracy oraz kształtowanie umiejętności logicznego i twórczego myślenia. W konkursie wzięło udział 22 uczniów ze szkół podstawowych z Żarnowca, Dobieszyna, Długiego, Moderówki, Jaszczwi, Potoka i Jedlicza.
Naszą szkołę reprezentowali: Milena Bąk, Dominik Akslar, Patryk Pikul.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Burmistrza Gminy Jedlicze oraz poczęstunek. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców nastąpi 17 marca 2015 r. podczas VI Wiosennego Turnieju Wiedzy dla uczniów klas VI.
6 marca 2015 roku w Sali Domu Ludowego w Długiem odbyły się XXXII Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież Zapobiega Pożarom’’. W turnieju udział wzięło 38 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Turniej poprzedzony został eliminacjami, które odbyły się we wszystkich szkołach na terenie Gminy Jedlicze. Turniej składał się z dwóch części. Pierwsza to test pisemny, po którym wyłoniono finalistów. W drugiej części turnieju uczestnicy odpowiadali ustnie na 4 pytania. Wspaniały sukces odniósł uczeń naszej szkoły Damian Miśkiewicz, który w kategorii szkół podstawowych zajął I miejsce i będzie reprezentował gminę w zawodach powiatowych. Gratulujemy Damianowi i życzymy dalszych sukcesów.
5 marca w Zespole Szkół Publicznych w Jedliczu odbyła się I edycja konkursu „Mistrz Języka Angielskiego”, pod patronatem Burmistrza Gminy Jedlicze. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie kompetencji językowych i znajomości kultury krajów anglosaskich. W konkursie, adresowanym do szóstoklasistów z terenu naszej gminy, wzięło udział 19 osób z 7 szkół podstawowych. Zmagania z językiem angielskim uczniowie rozpoczęli od niełatwej konkurencji sprawdzającej umiejętność słuchania ze zrozumieniem, a następnie przystąpili do rozwiązywania testu, składającego się z 7 zadań. Naszą szkołę reprezentowali :Milena Bąk, Oliwia Morawska, Damian Miśkiewicz.
25 lutego naszą szkołę odwiedził teatr kukiełkowy, który wystawił sztukę pt. "Krowa kłamczucha". Ciekawa dekoracja, gra aktorów oraz piękne kukiełki przyciągnęły uwagę uczniów. Przedstawienie miało również charakter edukacyjny, zakończyło się morałem, że "kłamstwo nie popłaca".
W poniedziałek dnia 23 lutego 2015 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedliczu, odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Uczniowie naszej szkoły zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zajęli III miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Milena Bąk, Wiktoria Rutka, Konrad Dziura, Patryk Pikul. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naszym sportowcom.
18 lutego 2015r. uczniowie klasy III i IV uczestniczyli w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu czytelniczego "Zaczarowaliśmy świat wierszy Juliana Tuwima", zorganizowanego przez GBP im. Kaspra Wojnara w Jedliczu. Lauratem naszej szkoły był uczeń kl.IV Daniel Kubacki. Pozostali uczestniyc otrzymali wyróżnienia. Nagrody rzeczowe w postaci pięknych książek i dyplomów oraz nagroda dodatkowa - ciekawa i pouczająca "Baśń o złocistym ptaku" w wykonaniu aktorów Teatru Każdej Sztuki, ucieszyły dzieci i zmotywowały do udziału w organizowanych konkursach.
Uczniowie wyróżnieni za osiągnięcie wysokich wyników
w nauce i zachowaniu w I półroczu roku szkolnego 2014/2015
Klasa I: Alan Dubis, Oliwia Łątka, Rafał Kuczek, Krzysztof Mastej
Klasa II: Bartosz Cesarz, Klaudiusz Orzechowski
Klasa III: Wiktoria Dubis, Karina Miśkowicz, Julia Orzechowska
Klasa IV: Julia Ginalska
Uczniowie wyróżnieni za 100% frekwencję w ciągu I półrocza roku szkolnego 2014/2015
Klasa I: Szymon Mercik, Adrian Owsiak
Klasa III: Julia Cholewiak, Wiktor Sitar
Klasa IV: Julia Ginalska
Klasa V: Sebastian Wojnar
Klasa VI: Alicja Markowicz, Damian Miśkowicz, Wiktoria Rutka
W środę 28 stycznia 2015 r., już po raz trzeci w tym roku szkolnym 37 – osobowa grupa uczniów z naszej szkoły podstawowej uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno – sportowych na krytej pływalni w Krośnie. Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie, przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Zima w tym roku nie jest tak sroga jak dawniej. Ale w naszej szkole uczniowie klasy pierwszej zgodnie już z tradycją dokarmiają ptaki. Wokół budynku rozstawiane są karmniki do których chętnie zaglądają nasi skrzydlaci przyjaciele.
22 stycznia nasi uczniowie bawili się na zabawie choinkowej w Domu Ludowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się wcześniej ogłoszony konkurs na "Najpiękniejszy strój karnawałowy". Jak na karnawał przystało był to bal przebierańców z księżniczkami, wróżkami, kowbojami... Najtrudniejsze zadanie w rozstrzygnięciu konkursu miało jury w kategorii klas 0-III. Stroje były bardzo pieknie i pomysłowe. Wszyscy wspaniale się bawili, a na zakończenie otrzymali słodkie upominki.
21 stycznia w Domu Ludowym w Dobieszynie świętowaliśmy "Dzień Babci i Dziadka" . Uczniowie klas o-III przedstawili licznie zgromadzonym gościom piekny program artystyczny oraz złożyli życzenia, wręczyli upominki Kochanym Babciom i Dziadkom.Przy zgaszonych światłach na salę wjechał tort, a wszyscy odspiewali " Sto lat ...". Babcie i Dziadkowie świetnie bawili się wraz ze swoimi wnukami w licznych konkursach. Jednak czas upłynął szybko, żal było się rozstać i zakończyć tak wspaniałą zabawę.
Piątego stycznia 2015r. w muzeum w Dukli uczennica klasy trzeciej Julia Cholewiak odebrała nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w "Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych". Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża. Na konkurs wpłynęło ponad sto prac z Polski i Słowacji.
W grudniu 2014 r. odbył się w Jedliczu "Gminny Konkurs Kolęd", w którym wzięły udział uczennice klasy trzeciej :Karolina Turek i Julia Orzechowska. Dziewczynki bardzo ładnie zaśpiewały przygotowane kolędy i pastorałki. Wyróżnienie zdobyła Julia Orzechowska. Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych udanych występów na scenie.
Dnia 28.12.2014r. jak co roku nasi uczniowie wystawili jasełka w kościele parafialnym w Dobieszynie. Piękną grą aktorską przenieśli publiczność do Betlejem czasów cezara Augusta i przypomnieli przesłanie braterskiej miłości płynące ze żłóbka nowonarodzonego Jezusa. Przedstawiając jasełka dzieci pokazały jak w życiu realizować to uniwersalne przesłanie.
Dnia 19.12.2014 r. jak co roku świętowaliśmy szkolną Wigilię. Uczniowie kl. IV – VI, wśród których znalazł się wyjątkowy anioł. W naszej wyobraźni przeniosły nas one do Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat. Do miasta w którym dokonało się niezwykłe wydarzenie, gdzie narodził się Król nad Królami, Bóg i człowiek – Pan Nasz Jezus Chrystus. Dzieci w ramach wdzięczności ofiarowały Bożemu Dzieciątku swoje serca i obiecały obdarowywać innych dobrymi uczynkami. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Spotkanie opłatkowe przy wyśmienitych potrawach przygotowanych przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli upłynęło w miłej i świątecznej atmosferze.
W związku ze zbliżającą się przerwą świąteczną tj. 22-31 grudnia 2014 r., dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych 2 i 5 stycznia 2015 r., i koniecznością zdiagnozowania potrzeb rodziców w zakresie zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów, prosimy o zgłoszenie wychowawcom klas potrzeb w tym zakresie do dnia 18 grudnia 2014 r.
16 grudnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli bajkę pt."Koszyk z czystego srebra" przygotowaną przez teatr lalek "Bajka". Przesłaniem bajki było zwycięstwo dobra nad złem, prawy charakter został nagrodzony a zły ukarany.
15 grudnia w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs na kartkę bożonarodzeniową w kategorii klas I-III i IV-VI. Wybór najlepszych prac był bardzo trudny, a zwłaszcza w młodszej grupie, gdyż wszystkie zgłoszone prace były naprawdę piękne.
Wyniki konkursu są następujące:
klasy I-III:
Krzysztof Mastej- 1 miejsce
Oliwia Łątka - 2 miejsce
Adrian Owsiak - 3 miejsce
Klasy IV-VI
Urszula Sołowska - 1 miejsce
Oliwia Marowska - 2 miejsce
Gertruda Kubacka - 3 miejsce
Wyróżnienia otrzymali: Julia Cholewiak, Julia Orzechowska, Anna Żołna, Wiktoria Dubis, Alan Dubis, Dawid Citak, Patrycja Landoch, Krzysztof Nowak, Szymon Mercik, Dominik Wasłowicz, Dominika Stasiczak, Rafał Kuczek, Karol Michalski, Akejsabdra Dubis.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.
W dniach 24 listopada – 5 grudnia nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „ Góra Grosza”. Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. W tym roku udało nam się zebrać kwotę: 63zł 92gr. Udział w akcji „Góra Grosza” uświadomił każdemu z nas, że ilekroć otwieramy swoje serca na potrzeby innych stajemy się lepsi i radośniejsi.
Piątego grudnia w naszej szkole odbył się konkurs kolęd, którego celem było rozbudzenie zainteresowań muzycznych, kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz rozbudzanie w uczniach chęci wspólnego śpiewania. W konkursie udział wzięli soliści i zespoły w kategoriach: klasy I-III i IV-VI.
Wyniki konkursu są następujące:
-Kategoria: klasy I-III- soliści
1 miejsce - Julia Orzechowska
2 miejsce - Kornelia Kuraś
3 miejsce - Karolina Turek
Wyróżnienie otrzymały:Dominika Stasiczak, Karina Miśkowicz , Julia Cholewiak , Magdalena Janocha.
-Kategoria: klasy I-III- duety
1 miejsce - Aleksandra Dubis, Rafał Kuczek
2 miejsce - Anna Bęben, Wiktoria Dubis
3 miejsce - Maria Wojtowicz, Anna Żołna
-Kategoria: klasy IV-VI - soliści
wyróżnienie - Dawid Stasiczak
wyróżnienie - Damian Miśkowicz
-Kategoria: klasy IV-VI- zespoły
1miejsce - Milena Bąk, Oliwia Marowska, Wiktoria Rutka.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
25 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedliczu odbyło sie uroczyste roztrzygnięcie konkursu plastycznego "Mój miś na wieczorne smutki " .Z naszej szkoły zostały nagrodzone następujące dzieci J.Borek , N.Borek , R.Fejkiel , W.Krzanowski , M.Klinikowska , A.Kuczek , E.Lorens , B.Prętnik , A.Tkaczyk , O.Tkaczyk, Z.Twróg , Z.Wiśniowska . Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i ksiażki . Dodatkową nagrodą był spektakl "Czarna Owieczka " w wykonaniu Teatru "Bazyl."
"6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie"
Jest taki dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci. Jes to Dzień Swietego Mikołaja. Gościem specjalnym w tym dniu był Mikołaj, który przyszedł do naszej szkoły z upominkami. Wszystkim dzieciom rozdał słodkie upominki. Świety Mikołaj obiecał także wszystkim dzieciom w nagrodę , że są bardzo grzeczne bilety do kina na poniedziałkowy seans na film "Wielka szóstka". Mikołajowi dziękujemy i zapraszamy za rok.
Uczeń klasy VI Dominik Akslar zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Do konkursu Dominika przygotowywała Pani Krystyna Buczyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 5 grudnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody. Stało sie to możliwe dzięki wizycie Grupy Zaelektryzowani, która zaprezentowała dzieciom spektakl pt. "Śladami wielkich odkryć". Naukowcy wprowadzili widownię w świat prawdziwej nauki. W trakcie zajęć uczniowie czytali mapę, obserwowali działanie kompasu, zobaczyli niezwykłe eksperymenty chemiczne i poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wykonywania doświadczeń naukowych. Taka lekcja przyrody wszystkim bardzo sie podobała. Szkoda, że trwała tylko 45 minut....
W środę 3 grudnia 2014r, 38 – osobowa grupa uczniów z naszej szkoły podstawowej uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno – sportowych na krytej pływalni w Krosnie. Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie, przysporzył wszystkim uczestnikom oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Tradycyjne Andrzejki w naszej szkole odbyły się końcem listopada. W czasie zabawy uczniowie mieli okazję poznać „swoją przyszłość”. Największą popularnością cieszyła się wróżba „bucik”. Niektórzy jednak nie byli zainteresowani odkrywaniem kart przyszłości gdyż biorą to co bierze los, ale wszyscy zgodnie zajadali się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.
21 listopada odbyła się ostatnia kolejka szkolej ligi w piłce nożnej. Nasza drużyna przystąpiła do zawodów z pięciopunktową przewagą nad drugą drużyną. Walka o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji zawodów była bardzo emocjonująca. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Dobieszyna, która mając identyczną ilość punktów jak ekipa SP Jaszczew mogła się pochwalić lepszym bilansem bezpośrednich spotkań. Na najniższym stopniu podium zameldowała się drużyna z Jedlicza, miejsce czwarte przypadło chłopakom z Żarnowca.
W klasyfikacji strzelców „rzutem na taśmę” zwyciężył Michał Biernacki zdobywając decydujące trzy bramki w ostatnim spotkaniu, pokonując naszego zawodnika Konrada Dziurę. Każda z drużyn w nagrodę otrzymała cenny sprzęt sportowy, puchary oraz dyplomy. Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom zmagań ciepły posiłek, wodę mineralną oraz słodką niespodziankę.
Końcowa kolejność w Lidze:
1. SP w Dobieszynie 24 pkt. 29:6
2. SP w Jaszczwi 24 pkt. 25:18
3. SP w Jedliczu 19 pkt. 33:10
4. SP w Żarnowcu 0 pkt. 3:51
Klasyfikacja Najlepszych Strzelców:
1. Michał Biernacki (Jedlicze) – 17
2. Dziura Konrad (Dobieszyn) – 15
3. Zygmunt Kacper (Jaszczew) – 11
Naszą szkołę reprezentowali: Konrad Dziura, Patryk Pikul, Patryk Rutka, Piotr Parylak, Maksymilian Michniak, Dominik Akslar, Kacper Krzysztyniak. Gratulujemy naszej drużynie wygranej i życzymy dalszych sukcesów.
„Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek
Tyle że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać (…)”.
Marcin Brykczyński „O prawach dziecka”
Dnia 20 listopada 2014 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka oraz przypadająca w tym dniu 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat Praw Dziecka. Na początek uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat praw dziecka. Dowiedzieli się, jakie dokumenty w Polsce i na świecie stanowią o prawach dziecka, kim jest Rzecznik Praw Dziecka w Polsce, i jaką pełni funkcję oraz zostało przypomniane, jakie są prawa i obowiązki ucznia. Podczas drugiej części zajęć uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Każdy zespół zastanawiał się, co oznaczają prawa: do równego traktowania, do ochrony przed przemocą, do wyboru przyjaciół, do opieki, do nauki, do nietykalności osobistej. Następnie liderzy grup omawiali wybrane prawa. W kolejnej części zajęć grupy uczniów dokonywały podziału: czego oczekują w życiu, a czego nie. Kolejnym punktem lekcji było tworzenie plakatu, który propagowałby przestrzeganie praw dziecka. Z jednego prawa uczniowie tworzyli plakat skierowany do osób dorosłych wskazujący konieczność respektowania praw dziecka. Dla uczniów klas IV – VI była to okazja do przypomnienia sobie i uzupełnienia wiedzy na temat Praw Dziecka, dla uczniów młodszych możliwość zapoznania się z tymi zagadnieniami. Mamy nadzieję, że ten dzień, uświadomił dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Była to niewątpliwie ciekawa, a zarazem doskonała lekcja, która była dobrym momentem do dyskusji oraz realizacji ciekawych zagadnień i przedsięwzięć związanych z poszerzeniem wiedzy na temat praw najmłodszych obywateli.
W piątek 7 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste pasowanie na zerówkowicza. Na początek dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie ślubowały zgodnie się bawić, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swojej pani i pomagać kolegom.
Następnie pani dyrektor za pomocą specjalnego ołówka uroczyście pasowała każde dziecko na zerówkowicza, a dzieci otrzymały na pamiatkę dyplom.
Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą - to myśl przewodnia uroczystego apelu z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
Uczniowie w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kokardami w skupieniu wysłuchali historii o 123 latach niewoli naszego kraju. Słowami poetów przypomniano trudne lata zaborów i krótkie chwile nadziei związane z okresem zrywów narodowych.
5 listopada 2014 r. naszą szkołę odwiedził podróżnik pan Bartłomiej Machowski. Przygotował on i przedstawił pokaz slajdów opisujących wyprawę "Portugalia - Podróż za 4 euro na Półwysep Iberyjski". Nasz gość przedstawił nam najciekawsze zabytki i najpiękniejsze miejsca tego kraju. Zapoznał nas także z najwybitniejszymi ludźmi w historii Portugali.
W poniedziałek, 3 listopada, w naszej szkole odbył się Dzień Profilaktyki. Celem zajęć warsztatowych było ukierunkowanie środowiska szkolnego na działania profilaktyczne z zakresu zachowań medialnych oraz komunikacji w zespole klasowym. Mamy nadzieję, że wypracowane zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu pozwolą uczniom zachować bezpieczeństwo w sieci.
Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas kiedy odżywają wspomnienia o tych którzy odeszli, o najbliższych. W tym dniu pamiętamy również o tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny. Na grobach zapalamy znicze – dowód naszej pamięci, przyjaźni, uznania.W naszej szkole w podniosłą, pełną zadumy i refleksji atmosferę Wszystkich Świętych wprowadzili nas uczniowie kl. IV-VI przygotowując uroczysty apel.
Zbigniew Jerzyna "Polskie cmentarze"
Polskie cmentarze... to białe cmentarze.
Brzozy w pośpiechu ciosane na krzyże,
Gdy świt nie gasnął, trąbka jeszcze grała.
Pod hełmem ciągle nieuśpiona ziemia.
I w grobach sprawa wciąż nieutulona.
Polskie cmentarze... to białe cmentarze.
A gdzież ten spokój, gdzie to zamyślenie?
Gdzie jest ta wieczność w drzewach kołysana?
Polskie cmentarze... to białe cmentarze.
W tym wielkim śniegu, co na śpiących spada.
Jest szpadel obok, karabin, siekiera -
W mozolnym życiu i w gorących dziejach.
W dniu 23 października uczniowie klasy I w obecności swoich rodziców i całej społeczności uczniowskiej złożyli uroczyste ślubowanie. Na tę okoliczność wspólnie z Samorządem Szkolnym przygotowali piękną część artystyczną, w której mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami - zdali pierwszy poważny egzamin. Po egzaminie z honorem ślubowali i zostali pasowani za pomocą magicznego ołówka. Otrzymali legitymacje szkolne i pamiątkowe dyplomy oraz upominki od rodziców. Świetowanie zakończono poczęstunkiem, który przygotowali rodzice pierwszoklasistów.
Hala GOSiR w Jedliczu gościła drużyny biorące udział w przedostatniej kolejce Szkolnej Ligi piłki nożnej szkół podstawowych. Prowadzenie w tabeli utrzymała nasza drużyna. W 3 rundzie doznaliśmy pierwszej porażki z Jedliczem. Podrażnieni porażką z gospodarzami w następnych spotkaniach pokonaliśmy Jaszew oraz Żarnowiec. W klasyfikacji strzelców na czele dwójka liderów z Dobieszyna i Jedlicza.
• Wyniki spotkań:
Jedlicze – Dobieszyn 1:0
Jaszczew – Żarnowiec 4:0
Jaszczew – Jedlicze 1:0
Żarnowiec – Dobieszyn 0:3
Żarnowiec – Jedlicze 1:8
Jaszczew – Dobieszyn 1:7
• Tabela po dwóch kolejkach
1. Dobieszyn 20 pkt. 25:4
2. Jedlicze 15 pkt. 25:8
3. Jaszczew 15 pkt. 17:16
4. Żarnowiec 0 pkt. 1:40
• Klasyfikacja strzelców:
14 – Biernacki
13 – Dziura
9 – Zygmunt
W dniu 20 października uczniowie klas 0-III uczestniczyli w przedstawieniu pt „Księżniczka na ziarnku grochu”. Przedstawienie pełne uroku, koloru i wesołych piosenek przeniosło dzieci w fantastyczny świat. Natomiast 21 października uczniowie klas IV-VI oglądali przedstawienie pt „ Chłopcy z Placu Broni”, poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości.
W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej dnia 20.10.2014 w Jedliczu odbyły się zawody szkół podstawowych w szachach. Zakończyły sie one wielkim sukcesem naszej szkoły a przede wszystkim uczniów którzy ją reprezentowali. Nasza drużyna w składzie Klaudiusz Orzechowski, Milena Bąk, Szymon Nitka i Dominik Akslar została zwycięzcą turnieju. Uczniowie powtórzyli ubiegłoroczny sukces naszych absolwentów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
1 m. - SP. Dobieszyn – 4 pkt
2 m. - SP. Potok – 2 pkt
3 m. - SP. Jedlicze – 0 pkt
„Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata”
Takie motto przyświecało uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. 15 października 2014 r. odbyła się szkolna akademia poświęcona nauczycielom. Program słowno muzyczny przygotowała klasa VI. Z ust uczniów i Rady Rodziców wypłynęło wiele serdecznych słów i życzeń.
10 października odbyła się druga kolejka Szkolnej Ligi piłki nożnej szkół podstawowych. Nasi uczniowie po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowali się, 2 zwycięstwa i 1 remis. Jako jedyni są dalej niepokonani i tym samym prowadzą w rozgrywkach. Przed nimi jeszcze dwa turnieje. Życzymy dalszych sukcesów.
• Wyniki spotkań:
Jedlicze – Jaszczew 2:2
Dobieszyn – Żarnowiec 2:0
Żarnowiec – Jaszczew 0:4
Jedlicze – Dobieszyn 1:3
Jedlicze – Żarnowiec 6:0
Dobieszyn – Jaszczew 1:1
• Tabela po dwóch kolejkach
1. Dobieszyn 14 pkt. 15:2
2. Jedlicze 9 pkt. 16:6
3. Jaszczew 9 pkt. 11:9
4. Żarnowiec 0 pkt. 0:25
• Klasyfikacja strzelców:
10 – Biernacki
8 – Dziura
4 – Kania, Pikul, Znój, Zygmunt
W dniu 10 października br. przeprowadzony został w naszej szkole trening ewakuacyjny. Zgodnie z instrukcją wszyscy znajdujący się w szkole uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy po dzwonkach alarmowych szybko wyszli na płytę boiska szkolnego. W próbnej ewakuacji udział wzięła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobieszyna. Po zakończeniu ćwiczeń uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem strażackim używanym w czasie akcji.
08.10.2014 r. uczniowie klas III-VI wraz z opiekunami wczesnym rankiem udali się na wycieczkę do Zalipia,Szczucina i Pacanowa. W Zalipiu wśród malowanych domów, w zagrodzie pani Felicji Curyłowej przywitała nas jej wnuczka, która w ciekawy sposób przybliżyła działalnośc znanej malarki i społeczniczki. Mogliśmy tam podziwiać pięknie malowane, kolorowe ściany wnętrz, ozdoby w oknach i inne elementy wiejskich obrzędów. Dowiedzieliśmy się również o zasługach tej ważnej postaci dla lokalnej społeczności. Następnie udaliśmy się do Domu Malarek, gdzie przyglądaliśmy się ich pracy.
Końcowym etapem wizyty w Zalipiu było zwiedzanie miejscowego kościoła, który jest ozdobiony elementami kwiatowymi, podobnie jak cała wieś. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Mieliśmy tam okazję poznać techniki budowy dróg od czasów najdawniejszych po współczesność i zobaczyć jak zmieniał się sprzęt i maszyny służące do budowy dróg oraz jak zmieniała się rola człowieka przy powstawaniu nowych traktów. Podczas prezentacji multimedialnej przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz sposoby zachowania na drodze pieszego i kierującego. Prezentacja uświadomiła wszystkim jak wielki mamy wpływ na bezpieczeństwo własne i innych.
Potem udaliśmy się do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie. Pogoda nam sprzyjała, więc z przyjemnością spędziliśmy czas oczekiwania na wejście wśród kolorowych drzew, traw i kwiatów oraz wiklinowych rzeźb.Po chwilach spędzonych na świeżym powietrzu weszliśmy do Centrum Bajek. Przewodnicy w strojach bajkowych postaci przenieśli nas w świat bochaterów naszych ulubionych utworów z całej Europy. Mogliśmy usłyszeć wiele bajek, odbyliśmy pociągiem podróż w czasie i przestrzeni spotykając po drodze dobrych znajomych. Zwiedziliśmy tajemniczy ogród, zobaczyliśmy się w magicznym lustrze i przeszliśmy przez kurtynę z mgły. Obejrzeliśmy ulubione bajki z dobranocek i zagraliśmy w koło fortuny.Czas szybko minał i musieliśmy opuścić tę niezwykłą krainę.
Pełni wrażeń po naprawdę ciekawym dniu wróciliśmy do domu. Długo będziemy pamiętać tę wycieczkę.
9 października 2014 r. odbyło się podsumowanie Gminnego Współzawodnictwa Sportowego szkół podstawowych i gimnazjów za rok szkolny 2013/2014.. Od kilku lat prowadzona jest punktacja szkół, które przez cały rok szkolny biorą udział w zawodach sportowych. W uroczystości udział wzięli Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu Andrzej Piękoś, Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych, nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie poszczególnych szkół. Każda ze szkół biorąca udział w współzawodnictwie sportowym otrzymała, dyplom, puchar oraz talon na sprzęt sportowy. Nasza szkoła zajęła w klasyfikacji szkół podstawowych II miejsce.
Wyniki przedstawiały się następująco:
SZKOŁA PODSTAWOWA:
1 m. - SP Jedlicze - 155 pkt
2 m. - SP Dobieszyn - 105 pkt
3 m. - SP Potok - 102 pkt
4 m. - SP Jaszczew - 45 pkt
5 m. - SP Żarnowiec - 38 pkt
6 m. - SP Długie - 28 pkt
7 m. - SP Piotrówka - 13 pkt
Wielkie słowa uznania należą się naszym uczniom, którzy tak doskonale reprezentowali naszą szkołę. Słowa podziękowania składamy także rodzicom, którzy niejednokrotnie zapewniali transport na zawody.
Uczniowie klas I-III 6 października wybrali się na pieszą wycieczkę do parku w Żarnowcu. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, poznawały różne rodzaje drzew oraz zbierały materiały przyrodnicze. Udało im się również zobaczyć wiewiórki,a wśród pól stadko saren.
W czwartek 2 października zainaugurowano rozgrywki w „Szkolnej Lidze piłki nożnej szkół podstawowych”. Cztery zgłoszone drużyny rozegrały swoje pierwsze spotkania. Do rozgrywek przystąpiła także nasza szkoła. Chłopcy bardzo dobrze spisali się w pierwszym turnieju, wygrywając dwa spotkania i jeden remisując.Po pierwszej kolejce spotkań nasza szkoła zajmuje I miejsce. Przed naszą reprezentacją jeszcze trzy turnieje. Trzymamy kciuki za nich i życzymy dalszych sukcesów.
• Wyniki spotkań:
Jedlicze – Żarnowiec 6:0
Jaszczew – Dobieszyn 0:5
Jedlicze – Jaszczew 1:1
Żarnowiec – Dobieszyn 0:4
Jedlicze – Dobieszyn 0:0
Jaszczew – Żarnowiec 3:0
• Tabela:
1. Dobieszyn 7 pkt 9:0
2. Jedlicze 5 pkt 7:1
3. Jaszczew 4 pkt 4:6
4. Żarnowiec 0 pkt 0:13
• Klasyfikacja strzelców:
5 – Dziura, Biernacki
3 – Pikul
W dniu 30.09.2014 r. gościem uczniów klas II i III był Pan Andrzej Bęben wykonujący zawód piekarza, pracujący w piekarni GS w Jedliczu. Dzieki jego prezentacji dzieci poznały sposoby wytwarzania pieczywa oraz dekoracji niektórych wypieków. Miały możliwość zwijania rogalików i precli z ciasta, a także wypróbowania sposobu układania pieczywa za pomocą drewnianej łopaty piekarskiej do wypieku. Dzieci z wielkim smakiem degustowały pieczywa przywiezione z piekarni. Spotkanie było bardzo udane, uczniowie dużo dowiedzieli się na temat pieczywa oraz zawodu piekarza.
Uczniowie klas I-III w dniu 19 września brali udział w szkolnej uroczystości ,,Święto pieczonego ziemniaka". Na wstępie wszyscy nauczyli sie okrzyku ,,Święto ziemniaka dziś w szkole mamy. Bawiąc sie radośnie na pieczone ziemniaki czekamy". Później zapoznali się z krótką historią ziemniaka, jego uprawą oraz różnymi sposobami przyrządzania. Wśród licznych grupowych konkurencji odbyły sie też konkursy indywidualne np. na największy i najdziwniejszy okaz warzywa pochodzący z gospodarstwa rodziców i wiele innych. Po rozstrzygnięciu konkurencji uczniowie zebrali się wokół ogniska, gdzie ze smakiem zjedli upieczone ziemniaki. Święto zakończyliśmy wspólnym śpiewem.
Dzisiejszego dnia gościliśmy w naszej szkole niezwykłego gościa, misjonarkę z Senegalu s. Ksawerę Michalską. Z wielką radością oczekiwaliśmy kolejnej wizyty Siostry w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie kl. IV ,V i VI przygotowali przedstawienie pt.: „Dzieci całego świata czekają na Jezusa”. W filmie przygotowanym specjalnie dla dzieci s. Ksawera przybliżyła nam piękną, dziką afrykańską przyrodę. Wskazała również na szereg problemów z jakimi borykają się Senegalczycy: głód, brak dostępu do wody, brak dostępu do edukacji, wykorzystywanie dzieci do pracy ponad siły.
Podczas spotkania dzieci zaśpiewały z Siostrą i grały na prowizorycznych afrykańskich instrumentach przywiezionych przez Naszą Misjonarkę. Największe poruszenie wśród słuchających wzbudziła historia o wężu i małych głodnych dziewczynkach, które pragnęły podzielić się z Matką Bożą swoim jedynym bardzo skromnym posiłkiem. Wizyta s. Ksawery przyniosła wszystkim mnóstwo niezapomnianych przeżyć . Stała się także okazją do refleksji nad tym, że aby być szczęśliwym nie trzeba posiadać wielu rzeczy materialnych.
Dnia 1 września 2014 r. w Szkole Podstawowej w Dobieszynie, podobnie jak we wszystkich polskich szkołach, po uroczystej mszy świętej w Kościele Parafialnym, nastąpiła inauguracja roku szkolnego 2014/2015. Po części artystycznej przygotowanej przez klasę V oraz wystąpieniu Pani Dyrektor uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z koleżankami i kolegami oraz wychowawcami. Wszystkim uczniom życzymy owocnej pracy, dobrych wyników w nauce i sukcesów na miarę swoich możliwości.
INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, we wrześniu 2014 r. otrzymają bezpłatny podręcznik ministerialny " Nasz Elementarz" oraz materiały edukacyjne do edukacji wczesnoszkolnej i języka obcego z dotacji rządowej.
strona: